ZEVO Mařatice bude vybaveno nejen těmi nejmodernějšími technologiemi na čištění spalin, ale i doplňkovou integrovanou linkou na třídění odpadů.
Třídění odpadů
Pro podporu naplnění cílů evropské unie o separaci a materiálovém využití odpadů bude uvnitř ZEVO Mařatice umístěno zařízení pro vytřízení potenciálně materiálově využitelných odpadů. Toto zařízení sestává z pásových dopravníků, kde budou separovány železné i neželezné kovy, a z optického třídiče odpadů. Ten pomocí kamer s detekcí tvarů a barev dokáže separovat takřka libovolné druhy odpadů. Separované odpady budou přemisťovány do ABROLL kontejnerů a odváženy k dotřídění nebo k přímému materiálovému využití. Zbylý proud odpadů bude pomocí dopravníků přemístěn do výsypky ústící do hlavního bunkru na odpad.
Technické schéma čištění spalin
Popis čištění spalin k technickému schématu
Systém čištění spalin pro ZEVO Mařatice je navržen tak, aby bylo bezproblémově dosaženo emisních limitů podle tzv. dokumentů BREF/BAT (nejlepší dosažitelné techniky) standardizovaných pro EU, které budou v české legislativě v nebližších letech teprve zakotveny. Tyto emisní limity budou pro většinu polutantů přísnější, než ty, které platí v současné době.
- Odstraňování oxidů dusíku v kotli
Přímo ve spalovací komoře kotle jsou ze spalin odstraňovány oxidy dusíku (z 90 % v podobě oxidu dusnatého NO). Do kotle je vstřikován vodný roztok močoviny a dochází k selektivní nekatalytické reakci, při které jsou oxidy dusíku rozloženy na dusík a kyslík. Díky vhodným teplotám dochází k reakci bez přítomnosti katalyzátoru. Účinnost této redukce je zhruba 50 %, a proto jsou oxidy dusíku odstraňovány ze spalin ještě následně v SCR reaktoru.
- Odstraňování velkých tuhých částic (reziduí)
Tuhé částice větších rozměrů vypadávají z druhé části kotle samovolně a tvoří spolu se zbytky po spálení odpadu škváru, která díky dosahovaným teplotám spalování nevykazuje nebezpečné vlastnosti.
- Odstraňování kyselých polutantů v kontaktoru
Kyselé polutanty, konkrétně oxidy síry (SOx), fluorovodík (HF) a kyselina chlorovodíková (HCL), jsou ze spalin odstraňovány tzv. suchou sorpcí v zařízení nazývaném kontaktor (přesně: reaktor suché sorpce). Jemně mletý sorbent, kterým je v tomto případě hydrogenuhličitansodný (jedlá soda – NaHCO3), je do spalin rozprašován před kontaktorem.
Kontaktor je ocelový válcový aparát s jednoduchou vnitřní vestavbou, která zajistí důkladné promíchání sorbentu se spalinami a prodlouží dobu kontaktu mezi spalinami a sorbentem na dobu potřenou k úspěšnému proběhnutí chemické rekce s molekulami škodlivin. Kromě kyselých polutantů dochází v kontaktoru také k částečnému zachycení těžkých kovů.
- Odstraňování popílku a škodlivin v membránovém filtru
Popeloviny, které nevypadly ze spalin samovolně, jsou spolu se solemi vzniklými neutralizací kyselých škodlivin v kontaktoru a s nezreagovaným sorbentem odstraňovány v prvním tkaninovém filtru. Jádrem této technologie jsou filtrační elementy z membrány a nosné látky vytvořené z polytetrafluoretylenu (teflonu), které se vyznačují vynikající teplotní a chemickou odolností a zároveň velmi vysokým stupněm odloučení tuhých částic z proudu spalin.
- Odstraňování oxidů dusíku a dioxinů v SCR reaktoru
Před SCR reaktorem je do spalin opět vstřikován vodný roztok močoviny, která rozkládá oxidy dusíku na dusík a kyslík, jak je popsáno v bodě jedna. Chemická reakce při nižších teplotách je umožněna přítomností katalyzátoru. V katalyzátorech dochází také k neutralizaci části dioxinů ve spalinách obsažených. Vlastní aktivní látkou v těchto katalyzátorech bývají vzácné kovy, konkrétně platina nebo paladium nebo oxidy ušlechtilých kovů. Jaká aktivní látka bude použita v Mařaticích, vyplyne až z nabídky dodavatelů katalyzátorů.
- Odstraňování těžkých kovů a dioxinů suchou sorpcí
Těžké kovy a dioxiny jsou ze spalin odstraňovány pomocí sorbentu z aktivního uhlí a zeolitu, nejprve v potrubí, kterým spaliny proudí, a poté v navazujícím tkaninovém filtru. Sorbent je do spalin rozprašován před tkaninovým flitrem. Těžké kovy a dioxiny se zachycují především v aktivním uhlí, díky jeho vysoké poréznosti, a v menší míře také v zeolitu (jehož primární funkcí je ochrana filtračních elementů navazujícího látkového filtru před případnou zkondenzovanou vlhkostí). V případě tohoto zachytávání škodlivin, tedy adsorpce, nedochází k chemické reakci, a proto není potřeba dobu kontaktu mezi sorbentem a škodlivinami prodlužovat v zařízení typu kontaktoru. Navíc, v navazujícím tkaninovém filtru dochází znovu k adsorpci těžkých kovů a dioxinů, protože spaliny zde procházejí přes koláč z aktivního uhlí a zeolitu, který se postupně tvoří na tkaninových filtrech (a který je po částech pravidelně odstraňován pro snížení tlakové ztráty).
- Automatické měření obsahu škodlivin
Automatizovaný emisní monitorovací systém (AMS) je umístěn před vyústěním spalinové cesty do komínu. AMS odebírá vzorky výstupních spalin, provádí jejich analýzu a záznam podle platné legislativy. Výstupy z AMS jsou zavedeny do řídicího systému a využívány pro regulaci spalovacího procesu a systému čištění spalin.